Bizim Sivas Gazetesi, Sivas Gazete, Sivas, Sivas Haber, Sivas Haberleri, Sivas Güncel, Sivas Basin, En Güncel Sivas Haberleri, Sivas Kültür, Sivas Müze,
İNTERNET SİTEMİZİN BİZİM SİVAS GAZETESİ" İLE BİR ALAKASI KALMAMIŞTIR...
www.bizimsivas.com olarak Sivas Haber Sitesi olarak devam edecektir.
Anasayfa
Gazeteler
Foto Galeri
Video Galeri
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Selahattin ÇERİK - Selahattin@sivasbizim.com
Yatırım...
19 Eylül 2013

"Bir Japon firması ile Türk ortağı tarafından Çankırı'da yapılacak 516 milyon dolarlık lastik fabrikasının temelinin atılması sırasında, Japonların gelenekleri nedeniyle tören yapılmadı. 2015 yılında faaliyete geçecek fabrika 516 milyon dolara mal olacak."
Bu önceki günkü gazete haberi. Gazetenin hemen köşelerinde bir yerlerdeydi bu haber, ilgimi çok çekti, Japonlara olan hayranlığım arttı.
Bendeniz bu yazıyı kesinlikle bir Japon hayranlığının oluşumu için değil, yatırımın nasıl yapılması gerekliliği üzerinde durmak için yazdığımı belirtmek isterim.
Yatırım bir şaşa veya gösteriş değildir. Adı yerinde yatırım kalkınmanın ilk etabı ve insanlığa verilen bir hizmetin haklı gururudur ki, gerekli iltifatı halkın bizatihi kendisi gösteriş olmadan yerine gelecektir. Seçime bile gerek kalmadan.
Ama ülkemizde çarklar ne yazık ki böyle işlemez. Neredeyse yapılan bir hizmetin bedeli kadar yapılan törenlere şahit olmuşuzdur. Önemli olan reklamdır, önemli olan oy avcılığıdır nihayetinde.
Birilerinin illa bize yatırımın nasıl yapılması gerektiğini öğretmesine gerek yoktur, ama baktığımızda bir öğreti ile karşı karşıya kalıyoruz. Dünyaya bizim göstermemiz gereken alicenaplığı dünyanın bize göstermesi karşısında ne yazık ki umutsuzluk içerisine düşmenin acı ızdırabını yaşıyorum.
***
Yaşamak için mi yoksa yemek için mi yaşandığının ülkemizde büyük tartışmaları içerisindeyiz. Tv kanallarının hemen hemen hepsinde yemek programlarının bolluğu karşısında yaşam felsefesinde önemli bir değişiklik yaşayan Türk toplumunda siyasi arenanın da niçin var olduğu şüphesiz tartışmaya açık hale geliyor.
İnsana hizmet için mi yoksa kendisine hizmet için mi siyaset vardır düşüncesine ister istemez kendimizi itebiliyoruz. Siyaset arenası ülkemizde öyle bir hal aldı ki, siyasi alandaki insanın kendi reklamını her daim yapma arzusu ile karşı karşıya kalıyoruz. Yapılacak olan küçücük bir iş için dahi şatafatlı törenlerde elde makasla dolaşan bir siyasetin inandırıcılığı artık benim için yukarıda yazdığım haberle birlikte yok olmuştur.
Yatırımın veya hizmetlerin insan odaklı olduğundan bahsederken, insanın egosunun tatmininde şatafatlı törenlerin nihayetinin artık nihai sonuca ulaşması temennisini bir kez daha dile getirmek istiyorum.
Bir görgü veya görgüsüzlük mahiyetinde olayları düşünmek istemeyiz ama, artık görgüsüzlük boyutunda değerlendirme yapmaya başlıyoruz.
Yeter diyoruz! Bir sünnet törenine iştirak eden siyasetçinin şatafatlı törende ön planda zoraki gülümsemesinin sona ermesi dileğiyle...
Yeter diyoruz! Yapılan şatafatlı törenin açılan hizmet veya yatırım maliyeti kadar olmasına isyanla...
Örnek teşkil edecek olan Japon yatırımının ve bu yatırım şeklinin ülkemizde tv kanallarındaki yemek programları gibi artması dileğiyle...


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0)

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Selahattin ÇERİK Diğer Yazıları

Arşiv Arama
 
Başlığım sayfa içeriği
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
	
 
Menü
Video Galeri
Bizim Sivas Gazetesin yeni sitesini nasıl buldunuz?

Çok güzel
Güzel
Düzenlenmesi Gerekir
Kötü

Sonuçlar
En Çok Okunan
Nöbetçi Eczaneler
 
En Çok Yorumlanan
Bugünkü Gazeteler
Linkler
Çiftlikdeyiz 2
Anasayfa | Ropörtaj | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri

© Copyright 2006 - 2013 BİZİM SİVAS GAZETESİ - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz yayınlanamaz. 
İrtibat Adresi : Atatürk Caddesi Basın Sitesi No : 57/B - P.K : 76 SİVAS 
Haber Merkezi : E-posta : bizimsivasgzt@hotmail.com

HAZARFEN BİZDENGELDİ SİVASEREHBER DSYB BİZİM SİVAS HİT ÇİFTLİKDEYİZ
Site Tasarım ve Teknik Destek Hazarfen Ltd.Şti.

 

Basın ve Yayın Basın ve Yayın sanalbasin.com üyesidir Sivas medyası
Bu site'de Codec Portal kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için tıklayın!